२०७९ असार २२
July 6, 2022, Wednesday

म्याग्दीका किसानलाई अनुदानमा उन्नत जातको मकैको बिउ वितरण

म्याग्दीका किसानलाई अनुदानमा उन्नत जातको मकैको बिउ वितरण

प्रताब बानियाँ, खाद्यान्न बालीको सुरक्षा र उत्पादन वृद्धि गर्नका लागि म्याग्दीका किसानहरुलाई उन्नत जातको मकैको बिउ वितरण गरिएकाे छ। किसानलाई पालिकामार्फत ५० प्रतिशत अनुदानमा मकैको बिउ वितरण गरिएको हो । 

चालु आर्थिक वर्ष २०७८/७९ को ससर्त खाद्यान्न बाली उन्नत बिउ उपयोगमा मूल्य अनुदान कार्यक्रमअन्तर्गत किसानहरुलाई अनुदानमा मकैको बिउ वितरण गरिएको पालिकाले जनाएका छन् । ग्रामीण भेगका किसान, कृषक समूह र कृषि सहकारी सङ्घसंस्थाको मागअनुसार  मकैको बिउ वितरण गरिएको छ । 

छ वटा पालिका रहेको म्याग्दीमा यसवर्ष बेनी नगरपालिका र पश्चिम म्याग्दीको मङ्गला गाउँपालिकाले किसानहरुलाई मकैको बिउ वितरण गरेका छन् । खाद्यसुरक्षा तथा खाद्यान्न बालीको उत्पादन वृद्धि गर्ने उद्देश्यले मकैको बिउ खरिद गरेर वितरण गरिएको बेनी नगरपालिकाको कृषि शाखाका प्रमुख आकृति ढुङ्गानाले बताउनुभयो । चितवनको रामपुरबाट अरुण–२ र मनकामना–३ नामक उन्नत जातको मकैको बिउ खरिद गरेर किसानलाई वितरण गरिएको छ । 

बेनी र मङ्गला गरी म्याग्दीका दुई पालिकामा मात्रै चालु वर्षमा बजेट र कार्यक्रम आएको हुँदा ससर्ततर्फ खाद्यान्न बाली उन्नत बिउ उपयोग मूल्य अनुदान कार्यक्रममार्फत किसानलाई अनुदानमा मकैको बिउ वितरण गरिएको जनाइएको छ । गएको फागुन, चैत र वैशाख महिनाको पहिलो हप्तासम्म किसानहरुको माग र आवश्यकताअनुसार मकैको बिउ उपलब्ध गराइएको कृषि शाखा प्रमुख ढुङ्गानाले जानकारी दिनुभयो । 

बेनी नगरपालिकामा मात्रै कुल ८ सय ६६ केजी मनकामना र अरुण जातको मकैको बिउ खरिद गरेर वितरण गरिएको बेनी नगरपालिकाको कृषि शाखाले जनाएको छ । बेनी नगरको विभिन्न वडामा उन्नत जातको मनकामना ४ सय ६८ केजी र अरुण ३ सय ९८ केजी मकैको बिउ वितरण भएको छ । कुल १० वटा वडा रहेको म्याग्दीको बेनी नगरपालिकाको ७ र ८ नम्बर वडा बेनीबजारबाहेक अन्य ८ वटा वडामा सबैखाले कृषि उपजको उत्पादन हुँदै आएको छ । 

त्यस्तै पश्चिम म्याग्दीको मङ्गला गाउँपालिकाले भने मनकामना जातको ८ सय ६० केजी मकैको बिउ खरिद गरेर वितरण गरेको जनाएको छ । पालिका भित्रका कृषि कार्म तथा कृषि सहकारी र किसानहरुलाई मागको आधारमा बिउ खरिद गरेर वितरण गरिएको कृषि शाखाका प्राविधिक सहायक प्रशान्त पौडेलले जानकारी दिनुभयो। 

जिल्लाको बेनी नगरपालिकाभित्र रत्नेचौर, ज्यामरुककोट, पुलाचौर, सिङ्गा, घतान, पात्लेखेत, रघुगङ्गा गाउँपालिकाको राखुभगवती, पिप्ले, मङ्गलाको कुहुँ, बराङ्जा, अर्मन, मालिकाको निस्कोट, रुम, ओखरबोट, देवीस्थान, दरबाङ, विम, धवलागिरिको गूर्जा, लुलाङ, मुदी, मुना, मराङ, मल्कबाङ र ताकम क्षेत्र मकै उत्पादनको हिसाबले पकेट क्षेत्रका रुपमा चिनिएका छन्।

Related News

रोकिएन असारे विकास : बागलुङमा २० दिनमा २० करोड १८ लाख खर्च
रोकिएन असारे विकास : बागलुङमा २० दिनमा २० करोड १८ लाख खर्च
  • २०७९ जेष्ठ २४, मंगलवार १४:१५

बागलुङ : जब असार लाग्छ, तब विकासका योजनाहरु धमाधम सम्झौता गर्ने र काम देखाउनेतर्फ सरकार लाग्छ। यो पुरानै परम्परा हो। सरकारले...

भूमिहीनलाई जग्गा उपलब्ध गराउन म्याग्दीका पालिका र आयोगबीच सम्झौता
भूमिहीनलाई जग्गा उपलब्ध गराउन म्याग्दीका पालिका र आयोगबीच सम्झौता
  • २०७९ जेष्ठ २४, मंगलवार १४:१५

म्याग्दी : भूमिहीन दलित, भूमिहीन सुकुम्बासी र अव्यवस्थित बसोबास गर्दै आएकालाई जग्गा उपलब्ध गराउन म्याग्दीका स्थानीय तह र राष्ट्रिय भूमि आयोगबीच सम्झौता...

म्याग्दीका  स्थानीय तह : ‘सिप टिकाउने, उत्पादन बिकाउने’ नीति
म्याग्दीका स्थानीय तह : ‘सिप टिकाउने, उत्पादन बिकाउने’ नीति
  • २०७९ जेष्ठ २४, मंगलवार १४:१५

म्याग्दीका सबैजसो स्थानीय तहले स्थानीय जनशक्तिको खपत गरी उत्पादन बढाउने र ती उत्पादनलाई राष्ट्रिय तथा अन्तर्राष्ट्रिय बजारमा बिक्रीको व्यवस्था मिलाउने...

TOP